Competition Winners

Knockout competitions report 2018


For older results please refer to the Competition Winners Archive

TROPHIESWINNERS 2018WINNERS 2019
COUNTY CHAMPION:Daisy Kennedy (Stoke Park)Alice Kozlowski (Ellesborough)
Runner-Up:Alice Kozlowski (Ellesborough)Amelia Curtis (Lambourne)
Intermediate Trophy at County Champs: (Baxter Bowl)Alice Kozlowski (Ellesborough)Alice Kozlowski (Ellesborough)
Seniors' Champion (Aged over 50 on first day of County Championships)Denise Goodacre (The Lambourne)Susanna Mitterer (Woburn)
BUCKS. CHALLENGE SHIELD:Burnham BeechesHarleyford
Runner-Up:WoburnBeaconsfield
INTERCLUB FOURSOMES:WoburnHarewood Downs
CHAMPION OF CHAMPIONS:Jessica Turner (Ellesborough)Amelia Curtis (Lambourne)
Runner-Up:Denise Goodacre (The Lambourne)Amy Watters (Oakland Park)
CHALLENGE CUP: (H'caps 20 & Under)Gilly Brewer (Harewood Downs)Gilly Brewer (Harewood Downs)
Runner-Up:Anne Terry (Magnolia Park)Christine Bishop (Stowe)
ROSE BOWL: (H'caps 21+)Barbara Briggs (Stoke Park)Sue Davies (Beaconsfield)
Runner-Up:Gill Hepsworth (Burnham Beeches)Gill Hepsworth (Burnham Beeches)
SUMMER GREENSOMES:Carolyn Howell & Jenny Gibson (Woburn)
Nerys McGuinness and Gail Lawrence (Harleyford)

Runners-Up:Jessica Pilgrim [J] & Rachel Mackinlay [J] (Stoke Park)Jackie Edwards and Anne Marie Gilbert (Lambourne) 
WINTER FOURSOMES:Sandra Lacey & Fiona Moore (Chartridge Park)Jackie Taylor and Pam Heavyside (Wexham Park)
Runners-Up:Lois Shoosmith & Marilyn Plummer (Ellesborough)Margot Sharp and Fiona Robb (Buckingham)
JUNIOR CHAMPIONSHIPS:Olivia Lee (Gerrards Cross)Grace Rigby Walden (Gerrards Cross)
Girls Intermediate Trophy at Junior County Champs:[ Not Awarded ]Ella Butteriss (Wexham Park)
WINTER SCRATCH LEAGUE:.
Premier DivisionBeaconsfieldWoburn
Division IHarleyfordGerrards Cross
Division IIBurnham BeechesHazlemere
SUMMER SCRATCH LEAGUE:.
Silver: Premier Div.WoburnWoburn
Division IIDenhamEllesborough
Division IIIMagnolia ParkHarleyford
Division IVFlackwell HeathOakland Park
Bronze: Division IHazlemereHazlemere
Division IIBeaconsfieldChartridge Park
Division IIIChiltern ForestHarleyford
Division IVOakland ParkWeston Turville
CORONATION MEDALS:.
Silver:-   Lowest 4 gross aggregate medal scoresRachel Stone
(Beaconsfield)
Ella Butteriss (Wexham Park)
Bronze:-  Lowest 4 nett aggregate medal scoresAlison Macleod
(Denham)
Jane Kellett (Wexham Park)
ECLECTIC CUP: (in aid of County Captain's Charity)
Denham
Beaconsfield
CYGNET TROPHY: (in aid of County Juniors)
Oakland Park
Chartridge Park
COUNTY COLOURS:Rachel Goodwin (Harleyford)
SENIOR COUNTY COLOURS:
Catherine Smith (Burnham Beeches)

News
  • Vets dominate the Autumn Meeting at Oakland Park
    newsthumbnail
    02.10.2019
  • Sussex Wins Senior Ladies Inter County Team Champ
    newsthumbnail
    23.09.2019
Calendar
Loading the Calendar...